Igrzyska Śmierci:
Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście Dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, gdzie może przeżyć tylko jeden uczestnik igrzysk. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny, musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, co jest prawdziwą walką o przetrwanie.
Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia
Głodowe Igrzyska wbrew przewidywaniom wygrała szesnastoletnia Katniss. Wraz z nią pierwszy w dziejach Kapitolu wygrywa także drugi trybut − Peeta Mellark, z którym stanowiła na arenę parę. Po powrocie do Dwunastego Dystryktu, sprawy się komplikują − postawa Katniss podczas igrzysk bardzo nie spodobała się władzom. Komplikuje się także jej życie osobiste − Katniss niełatwo rozeznać się teraz w uczuciach. Polubiła Peetę, ale jest jeszcze Gale − bliski przyjaciel i towarzysz wypraw do lasu na nielegalne polowanie. Tymczasem jednak Katniss i Peeta muszą wziąć udział w odbywających się po każdych igrzyskach Tournee Zwycięzców i odwiedzić wszystkie dystrykty. Ta podróż uświadamia im, że są ludzie skłonni zbuntować się przeciwko okrucieństwom władzy.
Igrzyska Śmierci: Kosogłos
Katniss Everdeen, dziewczyna, która igra z ogniem, przeżyła Ćwierćwiecze Poskromienia, ale jej dom został w odwecie zniszczony przez Kapitol. Teraz mieszka wraz z matką i siostrą w Trzynastce − legendarnym poddziemnym dystrykcie, który wbrew kłamliwej propagandzie przetrwał, a co więcej, szykuje się do rozprawy z dyktatorską władzą. Katniss, pomimo początkowej niechęci, wykończona fizycznie i psychicznie ciężkimi przeżyciami na arenie, zgadza się zostać Kosogłosem − symbolem opory przeciw kapitolińskiemu tyranowi. Zadanie to jednak nie będzie łatwe, bo dziewczynie przyjdzie się mierzyć nie tylko z żołnierzami znienawidzonego prezydenta Snowa, ale także z własnymi dylematami moralnymi. Czy podczas wojny jest miejsce na uczucia, takie jak miłość i współczucie? Gdzie leży granica między własnym dobrem a poświęceniem dla innych? Wreszcie − czy wojna może naprawdę usprawiedliwić nawet najbardziej okrutne postępowanie wobec ludzi?
Ballada ptaków i węży
Fabuła opowiada o przeszłości Coriolanusa Snowa, który w momencie jej trwania ma dopiero 18 lat. Wciela się on w rolę mentora przy organizacji 10. edycji Głodowych Igrzysk. Jego zadaniem jest przygotowanie do zawodów nowego trybuta. Do mentora zostaje przypisana trybutka z najbiedniejszego ze wszystkich 12. Dystryktu, od której działań zależy dalszy los kariery Corionalusa Snowa.